FAQ

Q: У чому актуальність проєкту dComms?

A: dComms означає децентралізовані комунікації. Ми створили майданчики для користувачів інтернету в Україні аби ті могли між собою комунікувати у випадках обмеження доступу чи застосування цензури в мережі. Так, як це зараз відбувається на тимчасово окупованих територіях (TOT).

dComms пропонує українським користувачам децентралізовані сервіси інтернету, як-то Mastodon, Matrix, браузер Сeno. Контроль над цими сервісами мають самі ж користувачі на відміну від соцмереж техгігантів, що здатні регулювати вільне спілкування на своїх платформах.

Сервіси, які пропонує dComms, дозволяють користувачам спілкуватися на основі відкритого вільного протоколу. Сервіси розташовані на локальних хостингах в Україні. Аналогія: схоже було на початку 2000-х, коли люди почали підключати інтернет у себе вдома в локальних мережах.

Q: Які з запропонованих сервісів є найбільш популярними в Україні?

A: В Україні активно розвиваються інстанси Mastodon з огляду на міграції користувачів з Twitter/X. Найбільш популярними серверами є київський https://social.kyiv.dcomm.net.ua/, львівський https://social.lviv.dcomm.net.ua/ та харківський https://social.kharkiv.dcomm.net.ua/.

Українські користувачі інтернет активно використовують інстанси Matrix, як-то київський https://chat.kyiv.dcomm.net.ua/. Matrix максимально захищає приватність й дозволяє повністю анонімну реєстрацію без телефону чи мейла.

Браузер Сeno для Android дозволяє долати цензуру та отримувати доступ до контенту з розподіленого кешу. Чим більше браузером користуються на основній території України – тим більше доступу до українського контенту матимуть користувачі на тимчасово окупованих територіях.

Q: Хто стоїть за проєктом dComms?

A: Проєкт dComms реалізує канадська організація в сфері цифрової безпеки eQualitie (Ікволіті), що спеціалізується на розробці та розповсюдженні безкоштовного програмного забезпечення з відкритим вихідним кодом.

eQualitie працює в Україні з 2014 року, на сьогодні окрім dComms організація пропонує українським медійним та неурядовим організаціям захист від DDoS-атак – https://deflect.ca/ua/ та підтримує Гарячу лінію з цифрової безпеки Nadiyno https://nadiyno.org/ у співпраці з Інтерньюз-Україна.

Q: Що таке принцип децентралізації?

A: Децентралізація означає, що інтернет контролюється багатьма. Це мільйони пристроїв, об’єднаних у відкриту мережу. Жоден суб’єкт не може володіти мережею, контролювати її або вимкнути її для всіх.

Децентралізовані сервіси не пов’язані з єдиним сервером, що керує їхньою роботою, як то Viber, Telegram, Whatsapp, Facebook Messenger і тд. Відповідно, сервіси dComms неможливо відключити, просто вимкнувши відповідні перемикачі на головному сервері.

Інтернет і Всесвітня павутина залишаються найбільшою децентралізованою комунікаційною системою, яку коли-небудь бачило людство. Це було значною мірою частиною дизайну: винахідники павутини хотіли, щоб усі люди могли створювати інформацію та мати до неї доступ. Читайте більше:

https://internethealthreport.org/v01/decentralization/

Q: Як найпростіше зв’язатися з командою dComms?

A: Приєднуйтесь до інстансів dComms в Mastodon та Matrix аби спілкуватися з адмінами інстансів, або ж пишіть на мейл: vitaliy(at)equalitie.org