About

Мета проекту dComms

dComms (https://dcomm.net.ua) – це проєкт зі створення альтернативної платформи для комунікацій для користувачів інтернету в Україні на випадки обмеження доступу чи застосування цензури в мережі. dComms був запущений канадською організацією eQualitie у лютому 2022 року у відповідь на повномасштабне вторгнення росії в Україну.

dComms пропонує українським користувачам децентралізовані сервіси інтернету, як-то Mastodon, Matrix, браузер Сeno. Контроль над цими сервісами мають самі ж користувачі на відміну від соцмереж техгігантів, що здатні обмежувати комунікацію на своїх платформах.

Ми пропонуємо список різних сервісів, які дозволяють спілкуватися за відкритим та вільним протоколом – ці сервіси розташовані на локальних хостингах в Україні (аналогія: схоже було на початку 2000-х, коли люди почали підключати інтернет у себе вдома в локальних мережах).

Як це працює?

Завдяки простим діям (завантаження додатків/обрання серверів/реєстрація в сервісі) ви здатні забезпечити зв’язок один з одним, з друзями та родичами за кордоном й отримати доступ до зовнішнього інтернету на випадок, якщо звичні способи комунікації перестануть працювати.

Для таких сервісів як Mastodon чи Matrix властиві наступні принципи: децентралізація та федерація. Простими словами: ці інструменти/соцмережі не мають єдиного сервера, який управляє їх роботою схоже до Viber, Telegram, Whatsapp, Facebook Messenger тощо. Відповідно децентралізовані сервіси  неможливо відключити, натиснувши на рубильник.

Примітка. Аби користуватися децентралізованими сервісами під час зовнішнього відключення інтернету, варто їх завчасно завантажити. Локальні сервери працюють на локальних хостингах, а їхніми налаштуваннями можна керувати. На https://dcomm.net.ua ви знайдете інструменти, які входять до Fediverse — об’єднання децентралізованих сервісів, що працюють за принципом федерації: маючи обліковий запис в одному сервісі, користувач може взаємодіяти з іншими сервісами, не реєструючись у них.

Важливо! Власник сервера НЕ МОЖЕ отримати доступ до листування в приватних чатах, де він не є членом. Доступ власника сервера обмежується лише публічними чатами.

Зараз на сайті представлено декілька сервісів з великого списку сервісів децентралізованого інтернету або ж Федіверсу (Fediverse) – передусім Mastodon та Matrix. Цей список поступово розширюватиметься. Якщо ви хочете запропонувати в dComms якийсь з нових сервісів, будь ласка, надішліть нам запит на нашій сторінці Github.https: //github.com/censorship-no/dcomms

Сервіси, які ми пропонуємо, розташовані на серверах в українських локальних датацентрах – від Львова та Рівного до Харкова та Одеси. Якщо ви маєте доступ до одного з серверів, ви можете спілкуватися один з одним, навіть якщо у вашому регіоні не буде працювати інтернет-підключення, що необхідне для використання інших популярних месенджерів, як-то Telegram, Whatsapp та інші. У разі відключення електроенергії сервіси можуть працювати, якщо ви перебуває в мережі локального хостера dcomms.

Зверніть увагу! dComms не передає ваші дані та інформацію про вас будь-яким приватним компаніям чи органам влади.

Навіщо це потрібно?

Ми націлюємося на дві основні цільові аудиторії:

  • Користувачі на основній території України, для яких важливі питання приватності, конфідеційності даних, зрозумілі алгоритми сервісів, а користування децентралізованими сервісами інтернету є альтернативою до продуктів техгігантів;
  • Користувачі на тимчасово окупованих територіях України, де є ризики приватності й безпеки, а також обмеження в доступі до інтернету з огляду на цензуру з боку країни-агресора (блокування українських сайтів, фільтрація трафіка).

Довідка: eQualitie розробляє безкоштовне програмне забезпечення з відкритим кодом, зосереджуючись на відкритих, децентралізованих і федеративних технологіях. Дізнайтеся більше про організацію: https://equalit.ie